Uppskattat skolbesök på Frösön för ÖFK:s spelare

I veckan besökte ÖFK:s spelare Arnljotskolan på Frösön. Barn- och ungdomar från förskoleklass upp till tredje klass fick möjlighet att ställa frågor till spelarna.

Skolbesöket är en av många där ÖFK:s spelare och ledare gör skolbesök och berättar hur det är att vara fotbollsspelare. Tillsammans med Östersunds Kommun, Jämtkraft och Länsförsäkringar gör föreningen dessa skolbesök.

Barnen och ungdomarna på Arnljotskolan på Frösön hade väldigt många frågor till våra spelare och dessutom avslutades träffen med autografskrivning.

Ahmed Bonnah, Simon Marklund, Ali Suljic och Theodor Johansson var otroligt nöjda med mötet och ser fram emot nästa skolbesök.

Vi vill tacka Arnljotskolan för möjligheten att hälsa på er och hoppas att vi när säsongen drar igång igen efter nyår få se er på arenan och heja på killarna.

Vill din skola också ha besök av våra spelare eller besöka Jämtkraft Arena och träffa laget? Hör av er till Niclas Lidström på mail: Niclas.lidstrom@ostersundsfk.se

Dela artikel