Först Örebro SK på bortaplan under måndagskvällen, sedan hemmamatch mot IK Brage på torsdag 10 september. Lägg till hemmamatch mot Helsingborg 14 september och sedan bortamatch mot Falkenbergs FF fredag 18 september så förstår ni att det är tufft spelschema som väntar ÖFK framöver.
Frågan som Nemanja Miljanovic och de andra i tränarstaben måste fundera på är hur de ska sätta ihop sitt lag till dessa fyra matcher. Vila spelare eller spela med ordinarie laget? Låta nya spelare få chansen från start eller inte? Frågorna är många och det är en svår balansgång.
-Vi tar en match i taget, efter den första matchen avgör vi hur vi ska göra i nästa match, säger Nemanja Miljanovic, tränare i ÖFK. Det beror också på hur spelarna mentalt klarar av att hantera så många matcher.
Nemanja och ledarstaben kommer att se och prata med spelarna efter matchen mot Örebro SK och diskutera hur de känner sig och vilka som är redo för att spela nästa match.
Varje morgon (förutom på lediga dagar) måste spelarna fylla i en hälsodeklaration som i och för sig är väldigt kortfattad men ändå en rapport från varje spelare hur de känner sig inför dagens träningar. Det är ÖFK:s fysio, Lucas Lund som tar emot och sammanställa dessa rapporter som ligger till grund för vilka spelare som ska träna eller köra på egen hand den dagen.
-Spelarnas morgonstatus ger en indikation på spelarnas fysiska och mentala status inför träningarna. Där får de svara på hur de har sovit, hur de mår, hur kroppen känns och spelarnas mentala status och om de har problem med smärta i kroppen, säger Lucas Ljundahl Lund, fysio i ÖFK.
Ledarstaben tittar på spelarnas morgonstatus och anpassar därmed träningen efter spelarnas status.
-Nu kommer det att handla mycket om återhämtning efter matcherna. Träningarna kommer att handla om återhämtning istället för belastning, menar Lucas.
ÖFK:s match mot Örebro SK startar 19.00 och sänds i TV4 Play. Köp 50/50 lotter där vinnaren får halva omsättningen. Endast för dem över 18 år.
För er som är på plats i Örebro för att titta på matchen, köp era biljetter här!
Dela artikel
