Vi har fått se honom från start i träningsmatchen mot Umeå och i ett piggt inhopp i cirka 10 minuter i lördagens match mot Norrby. Den vänsterfotade ytterbacken Hugo Azzi – en spelare som vi garanterat kommer att få se mycket av framöver.
-Han har redan varit på samma nivå och gjort det bra. Hugo behärskar både det offensiva och defensiva spelet bra. Han kommer ge oss energi, fart och seriositet, säger huvudtränaren Nemanja Miljanović.
Försvararen Hugo Azzi, som är 22 år, anslöt sist av alla spelare till ÖFK och har ett avtal som sträcker sig tills slutet av 2028. Hugo kommer senast från den franska klubben Onet-le-Château Football – i den franska femtedivisionen.
-Jag trivs bra här i klubben för att den är strukturerad och professionell och människorna är kunniga. Östersund är väldigt vackert och jag trivs bra trots temperaturen som förvånade mig de första dagarna.
Han är fostrad i Montpelliers organisation och har förutom hemma i Frankrike tidigare spelat i både Spanien och Bulgarien. Han är sedan tidigare bekant med Nemanja Miljanović som har varit hans tränare i två klubbar förut, bland annat i Bulgarien.
Hugo tror att han kan bidra till laget genom sin tävlingsinstinkt och för att han är en lagspelare. Hans styrkor är det defensiva, motattackerna och hans teknik. Men han vill kunna avgöra mer och göra mer mål.
Hugo föddes i Sète i sydligaste Frankrike . Hans mamma arbetar i stans stadshus och hans pappa har ett företag. Han har också en yngre bror, som är 14 år, som också spelar fotboll. Hugos pappa var fotbollsspelare så fotbollen har alltid varit en naturlig del av Hugos liv. Christiano Ronaldo är en förebild inom sporten.
Hugo är gift och han har med sig sin fru till Östersund.
-Hon har stöttat mig från första början. Så fort hon lärt sig engelska vill hon börja jobba här i Östersund.
Han är positiv när han förutspår säsongen för ÖFK.
-Ärligt så tror jag att vi får en riktigt bra säsong. Vi har bra spelare, tränare och fans!
Och han berömmer stämningen i laget.
När Hugo har tid över går han på gymmet, spelar tevespel och så umgås han med frun eller lagkamraterna. En vardag som han tycks trivas med.
Att resorna i Superettan kan vara väldigt långa för ÖFK har Hugo insett.
-Jag lyssnar på musik, ringer min familj, vilar och har kul med mina lagkompisar, säger Azzi.
MALIN A JUNKKA

Dela artikel
