-Kom vill arenan, vi behöver ert stöd!

Måndag kväll klockan 19.05 är det dags för ÖFK att möta Helsingborgs IF på Jämtkraft Arena. ÖFK ligger på kvalplats till Allsvenskan nu och är bara två poäng ifrån en direktplats till Allsvenskan. Nu vill spelarna i ÖFK ha ditt stöd.

-Vi vet att vår publik är otroligt viktig för oss. Stödet från läktaren är helt otroligt och dessutom väldigt inspirerande för oss spelare, säger ÖFK-spelaren Mario Palomino.

ÖFK har så här långt ett publiksnitt på 2322 åskådare per match vilket ger ÖFK en sjätteplats i publikligan i Superettan.

-Vi spelare känner ett enormt stöd på vår hemmaplan. Men vi vill se ännu fler åskådare på läktarna. Vi håller på att skapa något fantastiskt just nu och vill att fler ska få uppleva det, säger Mario Palomini.

Biljetter köper ni här! Billigaste biljetten kostar 100 kronor på ståplats och 200 kronor på sittplats. Vi säljer också biljetter på plats på arenan på matchdagen från klockan 17.00 men då kostar biljetterna lite mer än om ni köper den via nätet.

Välkommen till Jämtkraft Arena och en toppmatch i Superettan där ÖFK inte har förlorat på 10 omgångar i Superettan.

Dela artikel