Motståndarkollen – ÖFK möter ÖSK i Örebro

Förra säsongen var en gastkramande säsong för Örebro SK. Laget låg sist i Superettan länge, vaknade till på slutet och lyckades med en enorm viljeinsats klara nytt kontrakt via kvalspel. Nu ligger ÖSK nästan lika illa till, näst sist i tabellen när ÖFK kommer på besök på Behrn Arena.

Med Rikard Norling, den erfarne tränaren, med ett cv längre än ett ICA-kvitto från fredagshandlingen, tog över Örebro SK trodde många att det skulle lösa sig. Att ÖSK skulle bli ett topplag igen, eller åtminstone ett mittenlag i Superettan. Men så blev det inte. Eller som en lokal fotbollsanhängare uttryckte det: ångest och ännu mera ångest!

Laget fick en bra start och allt såg bra ut, men sen hände något. Laget hade tolv raka matcher utan seger när man vann hemma nu senast mot Varberg BoIS. 

På de fem senaste matcherna har laget två förluster, två oavgjorda och en seger. Eller om man vänder och vrider på formkurvan kan man säga att ÖSK inte har förlorat på tre matcher. 

När ÖFK mötte ÖSK hemma vann vi med 3-2 i en dramatisk och spännande match. ÖFK ledde tidigt i matchen med 1-0 efter mål av Amar Begic, kvittering strax efteråt innan Yasin innan paus såg till att gästerna ledde med 2-1. Begic kvitterade i början av andra och Curtis Edwards nickade in 3-2 och segermålet i 76:e minuten.

Men mycket har hänt sedan den matchen. Örebro SK har förstärkt spelartruppen i sommarfönstret, in med ex-ÖFK:aren Chovanie Amatkarijo, in med ex-MFF:aren Erdal Rakip och helt plötsligt har det blivit ordning på torpet i de vit-svarta. In också med Max Watson med erfarenhet av spel i Mjällby, IFK Norrköping och utlandet. 

Spelare att hålla koll på hos våra motståndare ikväll är förstås målskytten Ahmed Yasin med sina sju mål. Yakoub har gjort sex mål. Sen ska ni hålla koll på Kalle Holmberg, åldermannen som fortsätter att leverera och får starta matcherna igen efter att ha börjat på bänken under första halvan av serien. 

Dela artikel