Superettan har landslagsuppehåll och därmed har A-lagsspelarna varit lediga denna vecka. Sunday, Elliot, Donald och Eseg har varit kvar och spenderat semestern på ”hemmaplan”.
Under onsdagen och fredagen åkte dessa spelare till Nälden respektive Odensala för skolbesök under skolornas idrottsdagar. Givetvis spelades det massor av fotboll och autografskrivning var populärt. Spelarna delade även ut Stadiums aktivitetsväskor till skolornas fritids. En väska som möjliggör massor av aktiviteter så som frisbee, fotboll, hopprep och koner. Detta för att uppmuntra fysisk aktivitet hos barn.

Efter skolbesöket på fredagen var det dags för fotbollsgolf i Grytan där Donald Molls och Elliot Caarls var bäst! Vi tackar Grytans fotbollsgolf för god lunch och en rolig tävling.

Dela artikel
