Akademispelarna Arvid Holgén och Elliot Caarls skriver A-lagskontrakt

Östersunds FK väljer att skriva A-lagsavtal med både Arvid Holgén och Elliot Caarls. Efter att ha utvecklats i klubbens akademi är de nu redo att ta nästa steg i sina karriärer. Arvid Holgén, som är född 2008, har skrivit på ett avtal som sträcker sig till sommaren 2027. Elliot Caarls avtal löper över hela 2026. Vi önskar de båda varmt välkomna!

Både Caarls och Holgén har under de senaste året haft rotationsträning med A-lagstruppen, och har från försäsongen 2026 haft kontinuerlig träning under Nemanja Miljanovic ledning.

-Både Arvid och Elliot har varit i regelbunden träning med A-laget under hela vintern och har gjort det det väldigt bra. Det känns väldigt bra att välkomna dessa båda akademispelare till A-laget och det ska bli spännande att följa deras fortsatta utveckling framåt hos oss, säger Stefan Lundin, sportchef i Östersunds FK.

-Arvid är en bolltrygg central mittfältare med väldigt fin speluppfattning. Arvid kommer lånas ut för att få seniormatcher på en bra nivå. 

-Elliot är en fysiskt mittback med väldigt bra karaktär och goda ledaregenskaper. Elliot kommer vara en konstant del av A-laget och spela matcher med A-lag eller U19 laget, avslutar Lundin.

-Idag tar vi ytterligare ett viktigt steg i vår akademis utveckling. Från akademin flyttar vi upp och skriver A-lagskontrakt med Arvid Holgen och Elliot Carls – två spelare som under en längre  tid visat att de har både kvaliteten och inställningen som krävs för nästa nivå, säger Karl Ramberg, akademichef i Östersunds FK.

-Det här är ett kvitto på det arbete som görs varje dag i vår akademi – av spelare, ledare och hela organisationen. Vägen till A-laget ska vara tydlig, krävande och möjlig. Samtidigt som det ger signaler till alla unga fotbollsspelare att det finns möjlighet till elit fotboll även här uppe, avslutar Ramberg.

Dela artikel