Anfallaren Mario Palomino Delgado är klar för ÖFK

Den spanska anfallaren Mario Palomino Delgado har skrivit på ett avtal som sträcker sig över 2028. Efter att ha fått lära känna laget både under träningar och på träningsmatcher, står det klart att Mario blir nästa spelare att ansluta till lagbygget. Varmt välkommen!

Den 19-årige spanjoren kommer senast från Club de Futbol i Granada, och har dess för innan representerat flertalet spanska akademier. Efter att ha givit ett gott intryck under sin tid är parterna nu överens om ett 3-årigt avtal.

-Jag är väldigt glad över att få ansluta till denna fantastiska klubb och förvalta förtroendet från sportchefen och tränarstaben. Jag är säker på att det kommer bli en fantastisk säsong, där vi ska sikta så högt vi bara kan. Jag är också mycket tacksam mot mina lagkamrater för hur de har tagit emot mig sedan jag anlända, och jag ser fram emot att starta säsongen för att ta tillbaka Östersund dit det förtjänar att vara, säger Mario Palomino Delgado under onsdagseftermiddagen.

-Mario har varit i träning med oss en längre tid och gjort ett väldigt gott intryck på oss i staben. Vi får in en ung forward med bra grundförutsättningar för att fortsätta utvecklas och ta steg i vår miljö. Det är en mycket ambitiös spelare, som jobbar hårt och som med sin storlek och fysik kommer bli en jobbig spelare att möta, säger Stefan Lundin, sportchef i Östersunds FK.

Dela artikel