Jabir Abdihakim Ali blir nästa nytillskott att skriva på för Östersunds FK. Klubben och den 26-årige anfallaren är överens om ett avtal som sträcker sig säsongen ut. Redan på lördag är den 202 centimeter långa anfallaren spelklar i och med matchen mot Helsingborgs IF.
Anfallaren värvades till Västerås SK från Sandvikens IF inför säsongen 2023. Med sina 14 mål i Superettan var han högst delaktig i lagets uppflyttning till Sveriges höstaliga – Allsvenskan. Under andra halvan av 2024 lånades Jabir Abdihakim Ali ut till norska Lilleström.
-Vi får in en väldigt bra forward som verkligen blir någon som motståndarna behöver förhålla sig till. Jabir har visat sin målfarlighet på den här nivån och det ska bli spännande att se vilket avtryck han kommer sätta i Östersund, säger Stefan Lundin, sportchef i Östersunds FK.
-Det känns otroligt bra att komma till ÖFK, och jag ser fram emot tiden här. Jag är här för att bidra till att vi ska få en stark höst sportsligt, säger nyförvärvet Jabir.
Dela artikel