Detta är en åsiktsartikel och innehållet är skribentens egna uppfattningar.
Emil Özkan gjorde mål när det verkligen gällde. När ingen annan klev fram gjorde Özkan det. Med sina snabba fötter och kliniska avslutning gjorde han målet som gav oss 1 poäng mot nykomlingarna Nordic FC. ÖFK fick slita och jaga under större delen av matchen och när vi väl hade tag i bollen så blev det många felpassningar i det blöta konstgräset i Södertälje. ”Tonåringen” som lokaltidningen ÖP kallade honom häromdagen, Abodi Quasem, fick starta igen och som han slet med sina backkollegor Widgren och Azzi. Tyvärr drog både Azzi och Abodi på sig gula kort vilket verkade hämma dem något men de gjorde det bra ändå. Sunday fick spela igen då Widgren hade någon känning. ÖFK-fansen på plats hördes mer än hemmaklacken. Det kändes tryggt.
Nordic är ett lag att se upp med. Helt klart det farligaste vi har mött av topplagen. Norrköping återstår på hemmaplan den 21 juni. Nordics tränare Steven Younan berömde ÖFK i sändningen. Han har sett alla våra matcher då han är bekant med Nemanja som tog upp Nordic till Superettan 2025. Younan menade att ÖFK är seriens bästa lag. Ord som vi inte trodde vi skulle få höra som bottentipppade vid årets början. Men än saknas en del för att kriga på riktigt i toppen. Våra anfallare måste bli mer jämna och göra mer mål och det där lilla extra från hela truppen måste till. De chanser vi har att göra mål måste sitta!
MEN! Faktum kvarstår, vi har bara 3 poäng upp till toppen. Tre matcher kvarstår innan uppehållet. På söndag väntar Ljungskile borta. På pappret en match vi bör vinna men det blir ännu en lång resa och det är redan onsdag. Killarna har skakat omkring på tåget från Stockholm i natt. Jag hoppas innerligt att de har sovit några timmar för nu krävs det att de tar hand om kroppar och psyke för att ladda om.
Nästa match gäller det att våra stjärnor på mittfältet, Begic, Marklund och Edwards glimmar till mer än i går. Då är vi svårslagna.
Vi befinner oss i en ny position jämfört med tidigare år. Vi är inte underdogs längre, Lagen vi möter möter oss med mer respekt. Detta är på ont och på gott. Nu gäller det att bara tänka match för match. Poängen ska in utan att titta för mycket på tabelläget. När sommaruppehållet är här då kan vi analysera och se hur vi ligger till. Nu gäller bara att lägga i en ytterligare växel och slipa på alla detaljer. Det strategiska är jag trygg med att tränarduon löser.
Det känns oerhört lyxigt med match snart igen och dessutom ett VM som startar. Jag tycker nästan lite synd om dem som inte gillar fotboll just nu.
MALIN A JUNKKA
Dela artikel
