Skolbesök av Sånghusvallen på Jämtkraft Arena

I veckan var klasserna 4, 5 och 6 från Sånghusvallen i Ås på besök hos ÖFK som en del av ÖFK Framtids arbete i projektet ”JAG FATTAR”. Under några timmar var 68 elever på plats och träffade spelare, fikade, fick höra lite om föreningen och förstås också grilla hamburgare.

Projektet JAG FATTAR är en del av ÖFK Framtid och handlar om att engagera och upplysa barn och ungdomar om hur kränkande, nedlåtande kommentarer och bra språkbruk är viktigt. Det handlar om både verbalt och på sociala medier som detta är viktigt.

Jämtkraft och Länsförsäkringar Jämtland (LF Jämtland) är två viktiga partners för oss i det här arbetet.

Besöket började med att eleverna och dess lärare blev bjudna på fika på Falkarnas läktare, det vill säga Norra Stå. Där informerade vi lite om föreningens historia och hur vi jobbar på kansli och runt laget.

Därefter blev det lite fotbollsspel i väntan på att spelarna skulle komma ut på planen. Ett besök i omklädningsrum och gym hanns också med.

Eleverna från Sånghusvallen fick också se en del av träningen och fick autografer av spelarna. Besöket avslutades med att eleverna fick grilla hamburgare och njuta i solskenet.

Det blev kort och gott en fantastisk eftermiddag med många skratt och framför allt trevliga samtal.


Dela artikel